EN
Hakkımızda
Misyon / Vizyon
Değerlerimiz

Şirketimiz; kurucumuzun 1977 yılından bu yana sürdürdüğü iş hayatında yurt içinde ve dışında erişmiş olduğu noktadan daha da öteye götürmek üzere yeniden yapılandırması sonucu 2003 yılında kurulmuştur.

2005 yılına kadar, ana iş alanı nitelik ayırt etmeksizin her türlü orta ve büyük ölçekli binanın Mekanik Tesisat Taahhüt işleri olan şirketimiz, 2005 yılında stratejik bir yaklaşım ile; temel özelliğinin müteahhitlik değil, “mühendislik” olmasına karar vermiş ve yılların birikimi olan mühendislik bilgi ve tecrübesini bina teknik sistemlerinin kurulumunun yanı sıra işletilmesi ve bakımı alanlarında da hayata geçirmeye yönelmiştir.

Bunun sonucunda, Mekanik Tesisat Taahhüt alanında, orta ölçekli ve enerji/konfor performansı açısından hassas beklentilere sahip projelere yönelmiştir. Bu açıdan genel olarak; spor merkezleri, IT merkezleri, butik oteller gibi inşaat sektörünün niş alanlarında faaliyet göstermektedir.

Yolculuğuna 2006 yılında, 5.000m²’lik bir ofis binasının teknik yönetimini yaparak başlayan OPTIMA, bugün Türkiye’nin farklı 34 noktasında bulunan ve toplam 3.500.000 m²’yi aşan alana Teknik İşletme Hizmetleri sağlamaktadır. Şirketimiz, kuruluşundan bu yana; müşteri memnuniyetini ve hizmet kalitesini, en ekonomik yöntemler ile sağlayabilmek adına teknolojik ölçüm aletlerine ve yönetim yazılımlarına sürekli yatırım yapmaktadır. Günümüzde birçok şirketin süreçlerini takip etmek için kullanmakta olduğu, INTEGRO yazılımının Bina Teknik İşletme Modülü sayesinde; mülk sahiplerine, taleplerinin durumunu ve sahada yapılan tüm işleri on-line olarak takip edebilme olanağı sağlamaktadır.

Bakım kalitesini ve personel verimliliğini artırmak için; bakım fonksiyonu, 2008 yılında Teknik İşletme yönetiminden ayrılarak ayrı bir departman haline getirilmiştir. Mevcut işletme projelerimiz dışındaki, bakım ve diğer teknik hizmetler iş hacminin hızlı büyümesi sonucunda, 2009 yılında bu iş alanına ECOSERV adı ile ayrı bir şirket olarak devam etme kararı alınmıştır. (www.ecoserv.com.tr)

MİSYONUMUZ

İleri düzeydeki mühendislik deneyim ve bilgimizin ışığında; bina teknik sistemlerinin yapımı ve işletilmesi alanlarında, rekabetçi koşullarda, kaliteli hizmet sunmaktır.

VİZYONUMUZ

Sahip olduğumuz güçlü mühendislik bilgimizi, yüksek yönetim becerimiz ile birleştirerek ve müşteri memnuniyetinde daima mükemmellik çizgisini kovalayarak, global pazarda rekabet gücü yüksek bir şirket olmak; inovatif becerilerimizi global çözümler üretebileceğimiz bir zemine taşımaktır.

 • Optima olarak, sorumluluklarımızın bilincindeyiz ve etik değerlerimize her zaman sahip çıkarız. Sorumluluklarımızı yasalara, etik kurallara; müşterilerimiz ve iş ortaklarımız ile yazılı olarak mutabık kaldığımız şartlara uyarak yerine getirir, onlar ile uzun vadeli ilişkiler kurmayı hedefleriz.
 • Koşulsuz ve sürdürülebilir müşteri memnuniyetini sağlamak, bizim “olmazsa olmaz”ımızdır. Müşterimizin kalite beklentisini sürekli iyileştiren, bu beklentinin de üzerinde hizmet sunumunu hedefleyen bir kalite politikası benimseriz.
 • OPTIMA olarak biz; hiyerarşik bir yapı içinde, birbirlerine sevgi ve saygı ile bağlı insanlardan oluşan bir aileyiz.
 • Yönetim tarzımız, bütünleştiricidir. “Etkinlik” (sonuç alabilme becerisi),“Verimlilik” (asgari kaynak kullanarak azami iş yapma) ve “Kontrol” (denge ve sürdürülebilirlik) kavramları ile, optimum noktaya güvenilir ve sürdürülebilir şekilde ulaşmayı hedefleriz.
 • Bilgiye önem verir, bilgi ve tecrübemizi müşterimiz ile paylaşırız.
Mekanik Taahhüt
/
Neden Optima?
/
Referanslar
 • GSK İstanbul Ofisi
  İstanbul-2013

  GSK İstanbul Ofisi içerisindeki tüm mekanik tesisat uygulama işleri yapılmıştır.

 • Khazanah İstanbul Ofisi
  İstanbul-2013

  Khazanah İstanbul Ofisi içerisindeki tüm mekanik tesisat uygulama işleri yapılmıştır.

 • Pure Fitness (Bahçepark Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2012

  Toplam 5.000m2 inşaat alanına sahip fitness merkezi içerisindeki tüm mekanik tesisat uygulama işlerinin yapımı gerçekleştirilmiştir.

 • IFC İstanbul Ofisi
  İstanbul-2012

  IFC İstanbul Ofis katlarına ait tüm mekanik tesisat ve bina otomasyon sistemi uygulama işleri yapılmıştır.

 • Pure Fitness (İstanbul Forum Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2012

  Toplam 6.000m2 inşaat alanına sahip fitness merkezi için merkezi sıcak su hazırlama tesisatları, ısıtma ve soğutma suyu avm-kiralık alan arası tüm mekanik tesisat uygulamaları yapılmıştır.

 • Borusan Gemlik Butik Oteli
  Bursa-2012

  Toplam 2600m2 kapalı inşaat alanına sahip projeye ait tüm mekanik tesisat ve bina otomasyon tesisatı işleri yapımı gerçekleştirilmiştir.

 • Karpaz Bay Resort Hotel
  K.K.T.C.-2011

  Toplam 58.000 m² inşaat alanına sahip olan ve içinde 460 yataklı iki ayrı otel binası, casino, restoran ve marina bulunan kompleksin; birinci etabına ait tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

  (*) Optima Ltd. ve Karer Ltd. şirketi ortaklığı tarafından yapılmıştır.

 • Praktiker Yapı Marketi (212 Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2009

  212 Alışveriş Merkezi’nde yer alan ve toplam inşaat alanı 9.000 m² olan projenin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Hillside (İstinye Park Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2008

  İstinye Park Alışveriş Merkezi’nde bulunan, toplam inşaat alanı 6.000 m² olan ve içinde kapalı yüzme havuzu, spa merkezi, cafe, restaurant, kuaför gibi bölümler barındıran projenin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Flora Residence
  İstanbul-2007

  Toplam kapalı alanı 70.000 m² olan; 356 stüdyo daire, fitness center, alışveriş merkezi ve kapalı otoparktan oluşan projede, mekanik tesisat tasarım ve uygulama işleri için danışmanlık hizmeti sağlanmıştır.

 • Ulus Park Evleri
  İstanbul-2007

  Toplam 4.500 m² alana sahip, beşer katlı üç binadan oluşan projenin tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • Kanyon Alışveriş Merkezi İç Mekanları
  İstanbul-2006

  "Core and shell" esasına göre inşaatı yapılmış olan binada, bazı kiralanabilir alanların iç mekanik tesisatlarının uygulama işleri yapılmıştır. Bu kapsamda; Konyalı Restaurant, Saray Muhallebicisi, Buz Bar, Gloria Jean's Coffee, Vakko ve Harvey Nichols mağazalarının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Morgan Stanley İstanbul Ofisi
  İstanbul-2006

  Morgan Stanley İstanbul Ofisi’nde bulunan tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • Borusan Holding Merkez Binası
  İstanbul -2006

  5.000 m2 sahip tarihi binanın, aslına uygun mimaride holding merkezine dönüştürülmesi kapsamında tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • Eczacıbaşı Holding Ofis Katları (Kanyon İş Merkezi)
  İstanbul-2006

  Kanyon İş Merkezi’nde bulunan ve 6 kattan oluşan Eczacıbaşı Holding merkez ofislerinin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Lehman Brothers İstanbul Ofisi
  İstanbul-2006

  Lehman Brothers İstanbul Ofisi’nde bulunan tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • İş Bankası Operasyon Merkezi Binası
  İstanbul-2005

  İş Bankası Operasyon Merkezi olarak yenilenen ve toplam alanı 16.000 m² olan projenin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • İ.T.Ü. Teknokent Projesi Arıkent Binası
  İstanbul-2004

  Toplam 20.000 m² alana sahip projenin Mekanik Tesisat; Malzeme Temini, Mühendislik ve İmalat Süpervizyon işleri yapılmıştır.
   

  (*) Siemens A.Ş., AEG elektrik T.A.Ş. ve Optima Ltd. Şti. konsorsiyumu tarafından elektro-mekanik olarak yapılmış olup, mekanik bölümü Optima Ltd. Şti. yapmıştır.

 • Salahattin Üniversitesi Yurt Binası
  Erbil, Irak -2004

  Her biri 6 katlı olan üç binadan oluşan ve toplam 27.000 m² alana sahip projenin tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

Bina Tesis Teknik İşletme
/
Neden Optima?
/
Referanslar
 • NİDAKULE ATAŞEHİR (Kuzey-Güney)
  Ataşehir/İstanbul

  ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen LEED Gold Sertifikası'na aday olan Nidakule Ataşehir A plus ofis projesi 13 bin metrekare alan üzerinde yükseliyor. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletme, bakım ve onarım hizmetlerini kapsamaktadır.

 • EXEN ISTANBUL RESIDENCE
  İstanbul

  Anadolu yakasının en prestijli projelerinden biri olan SUR YAPI EXEN ISTANBUL, Rezidans ve Yatay Bloklardan oluşan yapı, toplam 155.000 metrekare inşaat alanına sahiptir. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletme, bakım ve onarım hizmetlerini kapsamaktadır

 • KAĞITHANE AXIS AVM
  İstanbul

  Modern ve farklı mimarisi ile göz dolduran AXIS AVM; 70.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • 41 Burda AVM
  İzmit

  İzmit’in prestij projelerinden olan 41 Burda Alışveriş Merkezi, toplam 120.000 metrekare inşaat alanına sahiptir. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletme, bakım ve onarım hizmetlerini kapsamaktadır.

 • Forum Diyarbakır AVM
  Diyarbakır

  Diyarbakır’ın yeni gözdesi Forum Diyarbakır AVM 55,000 metrekare kiralanabilir alanda faaliyet göstermektedir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • 17 Burda AVM
  Çanakkale

  Çanakkale'nin yeni yaşam merkezi 17 Burda AVM, açık ve kapalı konseptli mimarisi ile 38 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet göstermektedir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Erzurum AVM
  Yenişehir /Erzurum

  Erzurum Yenişehir’de bulunan, Türkiye'nin Breeam Sertifikası'na sahip ilk binası ve ilk yeşil alışveriş merkezi olan Erzurum AVM toplam 80.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Gordion AVM
  Yenimahalle/Ankara

  Türkiye'nin BREEAM Sertifikası'na sahip en büyük binası ve Ankara'nın ilk yeşil alışveriş merkezi olma özelliğine sahip olan Gordion Alışveriş Merkezi, toplam 165.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Magnesia AVM
  Laleli / Manisa

  Manisa şehrinde bulunan, şehrin ilk ve tek alışveriş merkezi olma özelliğine sahip olan Magnesia AVM’de toplam 51.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Palladium Tower Ataşehir
  Ataşehir/ İstanbul

  55.000 metrekare kullanılabilir alana sahip olan ve İstanbul Ataşehir’de konumlanan Palladium Tower projesi 42 kattan oluşmaktadır. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Gaziantep Alışveriş Merkezi
  Şehitkamil / Gaziantep

  Gaziantep Şehitkamil’de yer alan Gaziantep Forum Alışveriş Merkezi, toplam 100.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Aydın Alışveriş Merkezi
  Adnan Menderes Bulvarı / Aydın

  Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan ve 30.000 metrekarelik kapalı alana sahip olan Forum Aydın, açık hava konseptine sahip bir alışveriş merkezidir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Bornova Alışveriş Merkezi
  Bornova / İzmir

  Ege Bölgesinin ve İzmir'in ilk açık hava alışveriş merkezi olan Forum Bornova, 200.000 metrekare kullanılabilir kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Çamlık Alışveriş Merkezi
  Demokrasi Meydanı / Denizli

  Demokrasi Meydanı üzerinde yer alan Forum Çamlık Alışveriş Merkezi, toplam 34.000 metrekarelik kullanılabilir kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • NidaKule Göztepe
  Göztepe / İstanbul

  İstanbul Göztepe’de konumlanan, A Plus ofislerin yer aldığı proje, 35 kattan oluşmaktadır. Nidakule Göztepe projesinin kullanılabilir kapalı alanı 47.000 metrekare olup; son teknoloji sistemler ile donatılmıştır. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Kayseri Alışveriş Merkezi
  Melikgazi / Kayseri

  Melikgazi Kayseri’de bulunan Forum Kayseri Alışveriş Merkezi, yaklaşık 160.000 metrekare toplam kapalı inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Çağlayan Adalet Sarayı
  Çağlayan / İstanbul

  İstanbul’da bulunan Çağlayan Adalet Sarayı Avrupa’nın en büyük adliye binası olarak inşa edilmiş olup; yaklaşık 343.000 metrekare inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Ormanada
  Zekeriyaköy / İstanbul

  Zekeriyaköy’de bulunan Ormanada konut projesi 220 dönüm arazi üzerine kurulu olup; 188 villa, 85 sıra ev, yeşil alanlar ve sosyal alanlardan oluşmaktadır.

  Hizmet sözleşmesi; projenin tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Kanyon Alışveriş ve İş Merkezi
  Levent / İstanbul

  İstanbul Levent’te bulunan Kanyon Alışveriş ve İş Merkezi; alışveriş merkezi, iş merkezi ve konut bölümlerinden oluşan toplam 250.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Marmara Forum Alışveriş Merkezi
  Merter / İstanbul

  İstanbul Merter’de yer alan Marmara Forum alışveriş Merkezi, toplam 370.000 metrekarelik kullanılabilir kapalı alana sahiptir. Söz konusu kompleks, ofis alanlarının bulunduğu Marmara Forum Garden Office ve alışveriş alanlarının bulunduğu Marmara Forum AVM olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.  

 • İstanbul Forum Alışveriş Merkezi
  Bayrampaşa / İstanbul

  İstanbul Bayrampaşa’da 495.000 metrekarelik inşaat alanına sahip Forum İstanbul Alışveriş Merkezi, 175.000 metrekarelik kiralanabilir alanı, ulusal ve uluslararası 265 markası ile hem Türkiye’nin, hem de Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olarak inşa edilmiştir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Ankara Forum
  Keçiören / Ankara

  Ankara Keçiören’de bulunan Forum Ankara Alışveriş Merkezi, toplam 150.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Forum Trabzon Alışveriş Merkezi
  Değirmendere / Trabzon

  72.000 metrekare arazi üzerine kurulu ve dört katlı olarak tasarlanmış Forum Trabzon Alışveriş Merkezi’nin toplam kapalı inşaat alanı 92.000 metrekaredir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Forum Mersin Alışveriş Merkezi
  Yenişehir / Mersin

  Akdeniz bölgesinin ilk Açıkhava alışveriş merkezi olan Forum Mersin Alışveriş Merkezi, yaklaşık 170.000 metrekare toplam kapalı inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Forum Kapadokya Alışveriş Merkezi
  Kapadokya / Nevşehir

  Nevşehir Kapadokya’da bulunan Forum Kapadokya Alışveriş Merkezi, yaklaşık 70.000 metrekare toplam kapalı inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • ING Bank
  İstanbul ve Kahramanmaraş

  Maslak/ İstanbul’da bulunan ING Bank Genel Müdürlük Binası; Ümraniye / İstanbul’da bulunan ING Bank Operasyon Merkezi ve Kahramanmaraş’ta bulunan ING Bank Operasyon Merkezi’nin teknik hizmetleri tarafımızca yürütülmektedir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • 193 Ofis Binası
  Levent / İstanbul

  Levent Büyükdere Caddesi’nde bulunan 193 Binası; bir çok ulusal/uluslararası şirketin genel merkez ofislerini içinde barındıran 10 katlı bir ofis binasıdır.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • The Sofa Hotel
  Maçka / İstanbul

  Butik bir şehir oteli olan The Sofa Hotel’de 17 tanesi suit olmak üzere toplam 82 oda bulunmaktadır. Otellerin sürekli yaşayan bir işletme yapısına sahip oluşunun, bu nedenle de arızalara hızla müdahele edilmesi ve bakım süreçlerinin otel misafirlerini rahatsız etmeyecek bir şekilde sürdürülmesi gerektiğinin bilincinde olan OPTİMA, çalışma yapısını bu hassasiyetle kurmuştur.  

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

Mekanik Taahhüt Referanslar
 • GSK İstanbul Ofisi
  İstanbul-2013

  GSK İstanbul Ofisi içerisindeki tüm mekanik tesisat uygulama işleri yapılmıştır.

 • Khazanah İstanbul Ofisi
  İstanbul-2013

  Khazanah İstanbul Ofisi içerisindeki tüm mekanik tesisat uygulama işleri yapılmıştır.

 • Pure Fitness (Bahçepark Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2012

  Toplam 5.000m2 inşaat alanına sahip fitness merkezi içerisindeki tüm mekanik tesisat uygulama işlerinin yapımı gerçekleştirilmiştir.

 • IFC İstanbul Ofisi
  İstanbul-2012

  IFC İstanbul Ofis katlarına ait tüm mekanik tesisat ve bina otomasyon sistemi uygulama işleri yapılmıştır.

 • Pure Fitness (İstanbul Forum Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2012

  Toplam 6.000m2 inşaat alanına sahip fitness merkezi için merkezi sıcak su hazırlama tesisatları, ısıtma ve soğutma suyu avm-kiralık alan arası tüm mekanik tesisat uygulamaları yapılmıştır.

 • Borusan Gemlik Butik Oteli
  Bursa-2012

  Toplam 2600m2 kapalı inşaat alanına sahip projeye ait tüm mekanik tesisat ve bina otomasyon tesisatı işleri yapımı gerçekleştirilmiştir.

 • Karpaz Bay Resort Hotel
  K.K.T.C.-2011

  Toplam 58.000 m² inşaat alanına sahip olan ve içinde 460 yataklı iki ayrı otel binası, casino, restoran ve marina bulunan kompleksin; birinci etabına ait tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

  (*) Optima Ltd. ve Karer Ltd. şirketi ortaklığı tarafından yapılmıştır.

 • Praktiker Yapı Marketi (212 Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2009

  212 Alışveriş Merkezi’nde yer alan ve toplam inşaat alanı 9.000 m² olan projenin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Hillside (İstinye Park Alışveriş Merkezi)
  İstanbul-2008

  İstinye Park Alışveriş Merkezi’nde bulunan, toplam inşaat alanı 6.000 m² olan ve içinde kapalı yüzme havuzu, spa merkezi, cafe, restaurant, kuaför gibi bölümler barındıran projenin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Flora Residence
  İstanbul-2007

  Toplam kapalı alanı 70.000 m² olan; 356 stüdyo daire, fitness center, alışveriş merkezi ve kapalı otoparktan oluşan projede, mekanik tesisat tasarım ve uygulama işleri için danışmanlık hizmeti sağlanmıştır.

 • Ulus Park Evleri
  İstanbul-2007

  Toplam 4.500 m² alana sahip, beşer katlı üç binadan oluşan projenin tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • Kanyon Alışveriş Merkezi İç Mekanları
  İstanbul-2006

  "Core and shell" esasına göre inşaatı yapılmış olan binada, bazı kiralanabilir alanların iç mekanik tesisatlarının uygulama işleri yapılmıştır. Bu kapsamda; Konyalı Restaurant, Saray Muhallebicisi, Buz Bar, Gloria Jean's Coffee, Vakko ve Harvey Nichols mağazalarının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Morgan Stanley İstanbul Ofisi
  İstanbul-2006

  Morgan Stanley İstanbul Ofisi’nde bulunan tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • Borusan Holding Merkez Binası
  İstanbul -2006

  5.000 m2 sahip tarihi binanın, aslına uygun mimaride holding merkezine dönüştürülmesi kapsamında tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • Eczacıbaşı Holding Ofis Katları (Kanyon İş Merkezi)
  İstanbul-2006

  Kanyon İş Merkezi’nde bulunan ve 6 kattan oluşan Eczacıbaşı Holding merkez ofislerinin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • Lehman Brothers İstanbul Ofisi
  İstanbul-2006

  Lehman Brothers İstanbul Ofisi’nde bulunan tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

 • İş Bankası Operasyon Merkezi Binası
  İstanbul-2005

  İş Bankası Operasyon Merkezi olarak yenilenen ve toplam alanı 16.000 m² olan projenin tüm mekanik tesisatının uygulama işleri yapılmıştır.

 • İ.T.Ü. Teknokent Projesi Arıkent Binası
  İstanbul-2004

  Toplam 20.000 m² alana sahip projenin Mekanik Tesisat; Malzeme Temini, Mühendislik ve İmalat Süpervizyon işleri yapılmıştır.
   

  (*) Siemens A.Ş., AEG elektrik T.A.Ş. ve Optima Ltd. Şti. konsorsiyumu tarafından elektro-mekanik olarak yapılmış olup, mekanik bölümü Optima Ltd. Şti. yapmıştır.

 • Salahattin Üniversitesi Yurt Binası
  Erbil, Irak -2004

  Her biri 6 katlı olan üç binadan oluşan ve toplam 27.000 m² alana sahip projenin tüm mekanik tesisatın uygulama işleri yapılmıştır.

Bina Tesis Teknik İşletme Referanslar
 • NİDAKULE ATAŞEHİR (Kuzey-Güney)
  Ataşehir/İstanbul

  ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen LEED Gold Sertifikası'na aday olan Nidakule Ataşehir A plus ofis projesi 13 bin metrekare alan üzerinde yükseliyor. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletme, bakım ve onarım hizmetlerini kapsamaktadır.

 • EXEN ISTANBUL RESIDENCE
  İstanbul

  Anadolu yakasının en prestijli projelerinden biri olan SUR YAPI EXEN ISTANBUL, Rezidans ve Yatay Bloklardan oluşan yapı, toplam 155.000 metrekare inşaat alanına sahiptir. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletme, bakım ve onarım hizmetlerini kapsamaktadır

 • KAĞITHANE AXIS AVM
  İstanbul

  Modern ve farklı mimarisi ile göz dolduran AXIS AVM; 70.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • 41 Burda AVM
  İzmit

  İzmit’in prestij projelerinden olan 41 Burda Alışveriş Merkezi, toplam 120.000 metrekare inşaat alanına sahiptir. Hizmet sözleşmesi binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletme, bakım ve onarım hizmetlerini kapsamaktadır.

 • Forum Diyarbakır AVM
  Diyarbakır

  Diyarbakır’ın yeni gözdesi Forum Diyarbakır AVM 55,000 metrekare kiralanabilir alanda faaliyet göstermektedir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • 17 Burda AVM
  Çanakkale

  Çanakkale'nin yeni yaşam merkezi 17 Burda AVM, açık ve kapalı konseptli mimarisi ile 38 bin metrekare kiralanabilir alanda faaliyet göstermektedir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Erzurum AVM
  Yenişehir /Erzurum

  Erzurum Yenişehir’de bulunan, Türkiye'nin Breeam Sertifikası'na sahip ilk binası ve ilk yeşil alışveriş merkezi olan Erzurum AVM toplam 80.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Gordion AVM
  Yenimahalle/Ankara

  Türkiye'nin BREEAM Sertifikası'na sahip en büyük binası ve Ankara'nın ilk yeşil alışveriş merkezi olma özelliğine sahip olan Gordion Alışveriş Merkezi, toplam 165.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Magnesia AVM
  Laleli / Manisa

  Manisa şehrinde bulunan, şehrin ilk ve tek alışveriş merkezi olma özelliğine sahip olan Magnesia AVM’de toplam 51.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Palladium Tower Ataşehir
  Ataşehir/ İstanbul

  55.000 metrekare kullanılabilir alana sahip olan ve İstanbul Ataşehir’de konumlanan Palladium Tower projesi 42 kattan oluşmaktadır. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Gaziantep Alışveriş Merkezi
  Şehitkamil / Gaziantep

  Gaziantep Şehitkamil’de yer alan Gaziantep Forum Alışveriş Merkezi, toplam 100.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Aydın Alışveriş Merkezi
  Adnan Menderes Bulvarı / Aydın

  Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan ve 30.000 metrekarelik kapalı alana sahip olan Forum Aydın, açık hava konseptine sahip bir alışveriş merkezidir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Bornova Alışveriş Merkezi
  Bornova / İzmir

  Ege Bölgesinin ve İzmir'in ilk açık hava alışveriş merkezi olan Forum Bornova, 200.000 metrekare kullanılabilir kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Çamlık Alışveriş Merkezi
  Demokrasi Meydanı / Denizli

  Demokrasi Meydanı üzerinde yer alan Forum Çamlık Alışveriş Merkezi, toplam 34.000 metrekarelik kullanılabilir kapalı alana sahiptir. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • NidaKule Göztepe
  Göztepe / İstanbul

  İstanbul Göztepe’de konumlanan, A Plus ofislerin yer aldığı proje, 35 kattan oluşmaktadır. Nidakule Göztepe projesinin kullanılabilir kapalı alanı 47.000 metrekare olup; son teknoloji sistemler ile donatılmıştır. Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.

 • Forum Kayseri Alışveriş Merkezi
  Melikgazi / Kayseri

  Melikgazi Kayseri’de bulunan Forum Kayseri Alışveriş Merkezi, yaklaşık 160.000 metrekare toplam kapalı inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Çağlayan Adalet Sarayı
  Çağlayan / İstanbul

  İstanbul’da bulunan Çağlayan Adalet Sarayı Avrupa’nın en büyük adliye binası olarak inşa edilmiş olup; yaklaşık 343.000 metrekare inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Ormanada
  Zekeriyaköy / İstanbul

  Zekeriyaköy’de bulunan Ormanada konut projesi 220 dönüm arazi üzerine kurulu olup; 188 villa, 85 sıra ev, yeşil alanlar ve sosyal alanlardan oluşmaktadır.

  Hizmet sözleşmesi; projenin tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Kanyon Alışveriş ve İş Merkezi
  Levent / İstanbul

  İstanbul Levent’te bulunan Kanyon Alışveriş ve İş Merkezi; alışveriş merkezi, iş merkezi ve konut bölümlerinden oluşan toplam 250.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Marmara Forum Alışveriş Merkezi
  Merter / İstanbul

  İstanbul Merter’de yer alan Marmara Forum alışveriş Merkezi, toplam 370.000 metrekarelik kullanılabilir kapalı alana sahiptir. Söz konusu kompleks, ofis alanlarının bulunduğu Marmara Forum Garden Office ve alışveriş alanlarının bulunduğu Marmara Forum AVM olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır.  

 • İstanbul Forum Alışveriş Merkezi
  Bayrampaşa / İstanbul

  İstanbul Bayrampaşa’da 495.000 metrekarelik inşaat alanına sahip Forum İstanbul Alışveriş Merkezi, 175.000 metrekarelik kiralanabilir alanı, ulusal ve uluslararası 265 markası ile hem Türkiye’nin, hem de Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olarak inşa edilmiştir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Ankara Forum
  Keçiören / Ankara

  Ankara Keçiören’de bulunan Forum Ankara Alışveriş Merkezi, toplam 150.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Forum Trabzon Alışveriş Merkezi
  Değirmendere / Trabzon

  72.000 metrekare arazi üzerine kurulu ve dört katlı olarak tasarlanmış Forum Trabzon Alışveriş Merkezi’nin toplam kapalı inşaat alanı 92.000 metrekaredir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Forum Mersin Alışveriş Merkezi
  Yenişehir / Mersin

  Akdeniz bölgesinin ilk Açıkhava alışveriş merkezi olan Forum Mersin Alışveriş Merkezi, yaklaşık 170.000 metrekare toplam kapalı inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • Forum Kapadokya Alışveriş Merkezi
  Kapadokya / Nevşehir

  Nevşehir Kapadokya’da bulunan Forum Kapadokya Alışveriş Merkezi, yaklaşık 70.000 metrekare toplam kapalı inşaat alanına sahiptir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • ING Bank
  İstanbul ve Kahramanmaraş

  Maslak/ İstanbul’da bulunan ING Bank Genel Müdürlük Binası; Ümraniye / İstanbul’da bulunan ING Bank Operasyon Merkezi ve Kahramanmaraş’ta bulunan ING Bank Operasyon Merkezi’nin teknik hizmetleri tarafımızca yürütülmektedir.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • 193 Ofis Binası
  Levent / İstanbul

  Levent Büyükdere Caddesi’nde bulunan 193 Binası; bir çok ulusal/uluslararası şirketin genel merkez ofislerini içinde barındıran 10 katlı bir ofis binasıdır.

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

 • The Sofa Hotel
  Maçka / İstanbul

  Butik bir şehir oteli olan The Sofa Hotel’de 17 tanesi suit olmak üzere toplam 82 oda bulunmaktadır. Otellerin sürekli yaşayan bir işletme yapısına sahip oluşunun, bu nedenle de arızalara hızla müdahele edilmesi ve bakım süreçlerinin otel misafirlerini rahatsız etmeyecek bir şekilde sürdürülmesi gerektiğinin bilincinde olan OPTİMA, çalışma yapısını bu hassasiyetle kurmuştur.  

  Hizmet sözleşmesi; binanın tüm elektro-mekanik sistemlerinin teknik işletmesi, bakım ve onarımını kapsamaktadır. 

İK Politikamız
İşe Alım Süreci
Genel Başvuru
Personel Profili

OPTIMA tüm Türkiye'de faaliyet gösteren 250’e yakın çalışanı ile büyük bir ailedir.

En önemli sermayesi insan kaynağı olan OPTIMA, stratejik düşünebilen, hızlı, atak ve sorumlu çalışma arkadaşları ile bu aileyi büyütmeyi hedeflemektedir.

OPTIMA, çalışanları için;

 • Hem kişisel özelliklerini hem de mesleki bilgilerin gelişebilmeleri için uygun ortamı yaratmak,
 • Sürekli öğrenimin sürdürebilmesi için uygun işyeri çalışma şartlarını ve ortamı yaratmak,
 • Personel farklılıklarını doğru biçimde değerlendirecek sistemleri kurmak ve işletmek,
 • Performans değerlendirmesini objektif kriterle ölçmek ve değerlendirmek,
 • Yüksek performansı ödüllendirmek, beklentinin altında kalan performansın gelişmesine destek olmak,
 • Motivasyon unsurunun önemini bilerek bu yönde yatırım yapmak ve iç müşteri memnuniyetini sağlamak

yöntem ve amaçlarıyla hareket eder.

OPTIMA'da çalışmak, insan hayatına olumlu katkıda bulunma fırsatı yakalamak demektir. Bu bağlamda sürekli büyüyen ve gelişen bu aileye katılın.
OPTIMAnın başarısının en önemli unsuru kadrosunda bulunan çalışanlarıdır. Bu bağlamda şirketimiz içerisinde açılan pozisyonlar için doğru insanı doğru işe yerleştirmek en büyük hedefimizdir.

Adaylarda aranan ortak özellikler; açılan pozisyonun gerektirdiği eğitim, tecrübe ve yetkinliklerle beraber OPTIMA kurum kültürü ve değerleriyle uyumlu kişilik özelliklerine sahip olmalıdır.

Personel ihtiyaçlarımız doğrultusunda telefon mülakatı, ve bire bir mülakat türlerini kullanmaktayız. Mülakatlarımızı yetkinlik bazlı mülakat tekniği ile gerçekleştirmekteyiz. Pozisyona göre yabancı dil testi, kişilik envanteri testleri gerçekleştirilmektedir.

İlk mülakat, İnsan Kaynakları tarafından gerçekleştirilir ve adayın pozisyona uygunluğu ile yetkinlikleri ölçülür. Bu süreçte başarılı olan adaylar ilgili birim yöneticisi ile ikinci bir mülakata davet edilir. Aday, gerekiyorsa üçüncü bir görüşme sürecine de dahil olabilmektedir.

 • 29 Yaş ortalaması ile, hızlı aksiyon gösteren, proaktif yaklaşım sergileyen genç ve dinamik bir kadro ile çalışırız.
 • Uzun dönemli iş ilişkilerimizi hem iş ortaklarımız hem de personelimiz nezdinde korumayı hedefleriz.
 • Ortalama %2 Turnover oranı ile çalışırız.
 • Nitelikli işgücünün önemini bilir, “Öğrenen Organizasyon”a inanırız.
 • %22'si Orta Öğretim %49'u lise; %29'u lisans/yüksek lisans eğitimine sahip personelimizin, eğitimlerine devam etmelerinde öncülük ederiz.
İSG Politikamız

Bir mühendislik firması olarak OPTIMA'nın temel politikası; bütün projelerinde kapsamlı bir Teknik Emniyet Programı uygulamaktır.

Her iş yerinde ayrı ayrı uygulanan Teknik Emniyet Programı, müşterinin kural ve prosedürlerine uyarlanır.

Teknik Emniyet Programı'nın temel amacı; iş kazalarını, iş hastalıklarını ve işe verilebilecek hasarları ortadan kaldırmaktır. Buna yönelik olarak, gerek OPTIMA gerekse alt-taşeronları, kendi personelleri ve üçüncü şahıslar için tehlikelerden arındırılmış, emniyetli çalışma alanları oluştururlar.

Teknik Emniyet Programı, emniyetsiz davranışları, mevcut ve potansiyel tehlikeleri anlamak ve bunları derhal gidermek içerikli eğitiminin yanı sıra bütün çalışanların bu eğitime aktif katılımını amaçlar. Bu sayede tüm çalışanların emniyetli bir şekilde çalışma sorumluluğunun bilincinde olmaları sağlanır.

İşlerin, Teknik Emniyet Kuralları'na, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Yönetmeliği'ne ve ilgili tüm yasal zorunluluklara uygun yapılması alt-taşeronların da mukavelesel sorumluluğudur.

Kalite Politikamız

Rekabet gücümüzü geliştirmek ve her daim, yerel ve global rakiplerimizin önünde durabilmek için;

Müşterilerimizin, hizmet kalitesi beklentilerinin sürekli iyileştirilmesi ve hizmet kalitemizin bu beklentilerin her an için üzerinde olmasının temin edilmesi için gerekli iyileştirilmelerin sürekli yapılması,

Başarmaktan gurur duyacağımız koşulsuz ve sürdürülebilir müşteri memnuniyetinin sağlanması, hedeflenmiştir ve bu hedeflerimiz kalite politikamızın temelini oluşturur.

Bu hususları sağlamak üzere;

Hizmetlerimizin tasarımında müşterilerimizin ihtiyaçlarını ön planda tutmayı,

İtina ile tasarlanmış iş yapma süreçlerimiz ile maliyetlerimizi düşürmeyi ve kalitemizi istikrarlı kılmayı,

Müşteri ilişkilerimizde güler yüzlü, empatik, esnek ve kolay ulaşılabilir olmayı,

‘Öğrenen Organizasyon’ fikrinin ve öğrenme refleksinin en uç noktalarımıza kadar yayılmasını, eğitimin sürekli bir faaliyet olarak benimsenmesini,

Şirket içinde, bilgiye ve teknolojik yeniliklere kolaylıkla ulaşma imkânı ve zemininin oluşmasını,

Bütün faaliyetlerimizin ve müşteri ilişkilerimizin izlenebilir, ölçülebilir ve denetlenebilir olması için gerekli bilişim alt yapısının kurulmasını ve bu bilgiler ışığında sürekli iyileştirmenin sağlanmasını,

Çalışma arkadaşlarımızın mutluluğunu,

Bireysel başarının yerine hepimizin toplam başarısının önemli olduğu takım ruhunun oluşmasını, elzem olarak görüyor ve bu doğrultuda adımlar atıyoruz. Kalite anlayışımızda, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için doğanın dengesini bozacak hareket ve eylemlerden kaçınmak, taviz verilmez ilkelerimiz arasında yer alır. İşlerimizi planlarken, yaparken ve davranışlarımızı belirlerken çevre konusunu önemle dikkate alırız.

İletişim

Seyrantepe Mah. Dilek Sok.

No: 2 KAĞITHANE/İSTANBUL

Tel: +90 212 347 30 22

Faks: +90 212 347 30 63

optima@optima.web.tr